Georgia FFA & Ag Ed Home
 
Curriculum & SAE FFA GVATA Young Farmers Foundation Alumni FFA Camps
 
 
 
  Area Officers
Welcome
Sign In
 
 
     
 
 
 
Area 1 Officers      
( Top L to R)
Dalton Green, Emma Long,
Caleb Carr, Shelby Merrell, Case Winkler
(Bottom L to R)
Daylon Smith, Rebecca Wallace, Shalyn Landes
President: Rebecca Wallace, Cambridge
Vice President: Dalton Green, Gordon Lee
Secretary: Daylon Smith, North Murray
Treasurer: Shalyn Landes, Ridgeland
Reporter: Shelby Merrell, Gilmer County
Sentinel: Caleb Carr, Sonoraville
Jr. Representative: Case Winkler, North Murray
Jr. Representative: Emma Long, Pickens County

Area 2 Officers      
(Top L to R)
Carlie Howington, Shelby Spears, Kylie Whitworth, Hannah Watkins, Kellie Smith

(Bottom L to R)
Chase West, Makayla West, Bucky Joe Jackson
           
President: Makayla West, Madison County
Vice President: Hannah Watkins, Stephens County
Secretary: Carlie Howington, East Jackson
Treasurer: Bucky Joe Jackson, White County
Reporter: Shelby Spears, Winder-Barrow
Sentinel: Kellie Smith, Franklin County
Jr. Representative: Chase West, Madison County
Jr. Representative: Kylie Whitworth, Madison County

Area 3 Officers      
(Top L to R)
Jake Harris, Sierra Cannon, Beau Bradley, Aaliyah Smith, Tucker Felkins

(Bottom L to R)
 Caroline Scarborough, Katie Keen, Abbie Barton
President: Katie Keen, Northside
Vice President: Tucker Felkins, Bleckley County
Secretary: Abbie Barton, Jones County
Treasurer: Jake Harris, Harris County
Reporter: Aaliyah Smith, Houston County
Sentinel: Sierra Cannon, Union Grove 
Jr. Representative: Beau Bradley, Piedmont Academy
Jr. Representative: Caroline Scarborough, Dodge County Middle
 

Area 4 Officers      
(Top L to R)
 Laurabeth Bland, Abbie Dickerson, Ethan Fields, Chloe Lynch, Brittany Braddy

(Bottom L to R)
Katlyn Davis, Hannah Cheek, Macy Coker
President: Hannah Cheek, Cross Creek
Vice President: Brittany Braddy, Montgomery County
Secretary: Laurabeth Bland, Southeast Bulloch
Treasurer: Abbie Dickerson, Effingham County
Reporter: Chloe Lynch, Islands
Sentinel: Macy Coker, Jenkins County
Jr. Representative: Katlyn Davis, South Effingham
Jr. Representative: Ethan Fields, Johnson County

Area 5 Officers      
(Top L to R)
 Hayden Maxwell, Allen Brown, Garrett Harrell, Jamie Worsley, Kirk Beacham

(Bottom L to R)
 Katibeth Mims, Sydney Thomas, Ivey Cook
President: Sydney Thomas, Miller County
Vice President: Katibeth Mims, Seminole County
Secretary: Kirk Beacham, Colquitt County
Treasurer: Garrett Harrell, Colquitt County
Reporter: Jamie Worsley, Pataula Charter 
Sentinel: Allen Brown, Mitchell County
Jr. Representative: Hayden Maxwell, Miller County
Jr. Representative: Ivey Cook, Northeast Tift

Area 6 Officers      
(Top L to R)
 Jacob Hamm, Hinkley Hood, Emily Leonard, Justin Sandlin, Clay Parker

(Bottom L to R)
 Mattie Davis, Shaina Flowers, Hannah Exum
President: Shaina Flowers, Brantley County
Vice President: Emily Leonard, Echols County
Secretary: Hinkley Hood, Ware County
Treasurer: Clay Parker, Lowndes County
Reporter: Jacob Hamm, Lanier County
Sentinel: Hannah Exum, Berrien County
Jr. Representative: Mattie Davis, Brantley County
Jr. Representative: Justin Sandlin, Echols County

   
 




   
   



 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
 
   
 
Curriculum & SAE    |    FFA Association    |   GVATA    |   Young Farmers    |   Foundation    |   Alumni    |   FFA Camps

© 2017 Georgia FFA & Agriculture Education. All Rights Reserved.
Website designed by: Wieghat Graphics, Inc.